Субота, 18.05.2024, 18:12Вітаю Вас Гість | RSS
Сайт учителя Дейнеки Наталії Петрівни
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [7]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей



Навчання з технологією на уроках інформатики

За останні 10 років відбулася корінна зміна ролі і місця персональних комп'ютерів і інформаційних технологій в житті суспільства. З предмета професійної діяльності досить вузького кола фахівців в галузі точних наук вони перетворилися на інструмент, який використовується у всіх галузях сучасного виробництва, в побуті і громадському житті. Володіння інформаційними технологіями ставиться в сучасному світі в один ряд з такими якостями, як уміння читати і писати. Людина, вміло, ефективно володіє технологіями та інформацією, має інший, новий стиль мислення, принципово інакше підходить до оцінки виниклої проблеми, до організації своєї діяльності. Як показує практика, без нових інформаційних технологій вже неможливо уявити собі сучасну школу і інший навчальний заклад. Очевидно, що в найближчі десятиліття роль персональних комп'ютерів буде зростати і відповідно з цим зростатимуть і вимоги до комп'ютерної грамотності учнів початкової ланки. З'являються необмежені можливості для індивідуалізації та диференціації навчального процесу, переорієнтування його на розвиток мислення, уяви як основних процесів, необхідних для успішного навчання. І нарешті, забезпечується ефективна організація пізнавальної діяльності учнів. Об'єднання в комп'ютері текстової, графічної, аудіо-відеоінформації, анімації різко підвищує якість преподносимой навчальної інформації та успішність їх навчання.

Відомо в освіті існує безліч методів навчання, різні типи уроків, які переслідують одну єдину мету - засвоєння знань учнями. Вітається впровадження нововведень, або як зараз модно говорити інновацій, і їх гармонійне вливання в усталену структуру уроку. Серед моделей навчання виділяють: пасивну, активну та інтерактивну. Аналогічне поділ моделей навчання можна зустріти і у В.В. Гузєєва, але по-іншому названі: екстраактівний, інтраактівний та інтерактивний режими відповідно.

Особливостями пасивної моделі або екстрактного режиму є активність навчального середовища. Це означає, що учні засвоюють матеріал із слів вчителя або з тексту підручника, не спілкуються між собою і не виконують ніяких творчих завдань. Прикладами такої моделі можуть бути традиційні форми уроків, наприклад у вигляді лекції. Ця модель сама традиційна і досить-таки часто використовується, хоча сучасними вимогами до структури уроку є використання активних методів, що викликають активність. Активні або інтраактівние методи передбачають стимулювання пізнавальної діяльності та самостійності учнів. Ця модель передбачає наявність творчих (часто домашні) завдань та спілкування в системі учень-учитель, як обов'язкових. Недоліком даної моделі є те, що учні виступають як суб'єкти вчення для себе, учащие тільки себе, і абсолютно не взаємодіють з іншими учасниками процесу, крім вчителя. Отже, цей метод характерний своєю односторонньою спрямованістю, а саме для технологій самостійної діяльності, самонавчання, самовиховання, саморозвитку, і ні скільки не навчає вмінню обмінюватися досвідом і взаємодіяти в групах.

Інтерактивна модель своєю метою ставить організацію комфортних умов навчання, при яких всі учні активно взаємодіють між собою. Саме використанні цієї моделі навчання вчителем на своїх уроках, говорить про його інноваційної діяльності. Організація інтерактивного навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне вирішення питань на підставі аналізу обставин і ситуації, проникнення інформаційних потоків у свідомість, що викликають його активну діяльність. Зрозуміло, що структура інтерактивного уроку буде відрізнятися від структури звичайного уроку, це також вимагає професіоналізму і досвіду викладача. Тому в структуру уроку включаються тільки елементи інтерактивної моделі навчання - інтерактивні технології, тобто конкретні прийоми і методи, що дозволяють зробити урок незвичайним і більш насиченим і цікавим. Хоча можна проводити повністю інтерактивні уроки. Отже, що ж таке інтерактивні технології? Інтерактивними технологіями є такі, в яких учень виступає в постійно суб'єктно-об'єктивних відносинах щодо навчальної системи, періодично стаючи її автономним активним елементом.

Інтерактивні технології засновані на прямій взаємодії учнів з навчальним оточенням. Навчальний оточення виступає як реальність, в якій учень знаходить для себе область освоюваного досвіду. Досвід учня - це центральний активатор навчального пізнання. У традиційному навчанні вчитель відіграє роль фільтра, що пропускає через себе навчальну інформацію, в інтерактивному - роль помічника в роботі, активизирующего взаємоспрямованих потоки інформації.

У порівнянні з традиційними, в інтерактивних моделях навчання змінюється і взаємодія з учителем: його активність поступається місцем активності учнів, завдання вчителя - створити умови для їх ініціативи. В інтерактивній технології учні виступають повноправними учасниками, їхній досвід важливий не менше, ніж досвід вчителя, який стільки дає готові знання, скільки спонукає учнів до самостійного пошуку. Учитель виступає в інтерактивних технологіях в декількох основних ролях. У кожній з них він організовує взаємодію учасників з тією чи іншою областю інформаційного середовища. У ролі інформатора-експерта вчитель викладає текстовий матеріал, демонструє відеоряд, відповідає на запитання учасників, відстежує результати процесу і т.д. У ролі організатора-фасилітатора він налагоджує взаємодію учнів з соціальним та фізичним оточенням (розбиває на підгрупи, спонукає їх самостійно збирати дані, координує виконання завдань, підготовку міні-презентацій і т.д.). У ролі консультанта вчитель звертається до професійного досвіду учнів, допомагає шукати рішення вже поставлених завдань, самостійно ставити нові і т.д.

Джерелом перешкод при інтерактивному режимі може бути різниця у сприйнятті, через якого може змінюватися зміст у процесах кодування і декодування інформації.

У період бурхливої інформатизації нашого суспільства наростає потреба у навчанні та вихованні дітей, здатних жити у відкритому суспільстві, які вміють спілкуватися і взаємодіяти з усім різноманіттям реального світу, що мають цілісне уявлення про світ і його інформаційному єдності. Тому для розвитку дітей набуває значущості інтерактивне навчання. Інтерактивне навчання - це, насамперед, діалогове навчання, в ході якого здійснюється взаємодія вчителя і учня.

У кожного викладача свій стиль роботи. Хтось звик працювати біля дошки, хтось воліє пояснювати матеріал, сидячи за своїм робочим столом або стоячи біля кафедри, комусь простіше і звичніше вільно переміщатися по аудиторії. Але, як би там не було, багато викладачів інформатики стикаються з необхідністю демонстрації візуальних матеріалів. Застосування інтерактивних технологій дозволяє викладачеві набагато ефективніше управляти демонстрацією візуального матеріалу, організовувати групову роботу і створювати власні інноваційні технології. Технологія - комплекс організаційних заходів, операцій і прийомів, спрямованих на виготовлення, обслуговування, ремонт та/або експлуатацію вироби з номінальним якістю і оптимальними витратами, і обумовлених поточним рівнем розвитку науки, техніки і суспільства в цілому. Інформаційна технологія - сукупність методів, виробничих і програмно-технологічних засобів, об'єднаних у технологічний ланцюжок, що забезпечує збір, зберігання, обробку, висновок і поширення інформації. Інформаційні технології призначені для зниження трудомісткості процесів використання інформаційних ресурсів. Як відомо в среднешкольном освіті існує безліч методів навчання і технологій, різних типів уроків, які переслідують одну єдину мету - засвоєння знань учнями. Серед моделей навчання виділяють: пасивну, активну та інтерактивну.

Особливостями пасивної моделі є активність навчального середовища. Це означає, що учні засвоюють матеріал із слів вчителя або з тексту підручника, або з електронного підручника за комп'ютером, не спілкуються між собою і не виконують ніяких творчих завдань. Активні методи і технології припускають стимулювання пізнавальної діяльності та самостійності учнів. Ця модель передбачає наявність творчих завдань та спілкування в системі учень-учитель, як обов'язкових. Цей метод характерний своєю односторонньою спрямованістю, а саме для технологій самостійної діяльності, самонавчання, самовиховання, саморозвитку, і ні скільки не навчає вмінню обмінюватися досвідом і взаємодіяти в групах. Інтерактивна модель своєю метою ставить організацію комфортних умов навчання, при яких всі учні активно взаємодіють між собою. Саме, використанні цієї моделі навчання вчителем на своїх уроках, говорить про його інноваційної діяльності. Організація інтерактивного навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне вирішення питань на підставі аналізу обставин і ситуації, проникнення інформаційних потоків у свідомість, що викликають його активну діяльність.

Інтерактивні технології засновані на прямій взаємодії учнів з навчальним оточенням. Навчальний оточення виступає як реальність, в якій учень знаходить для себе область освоюваного досвіду. Досвід учня - це центральний активатор навчального пізнання. У інтерактивних моделях навчання завдання вчителя - створити умови для ініціативи учнів. В інтерактивній технології учні виступають повноправними учасниками, їхній досвід важливий не менше, ніж досвід вчителя, який стільки дає готові знання, скільки по-спонукає учнів до самостійного пошуку. Учитель виступає в інтерактивних технологіях в декількох основних ролях. У ролі інформатора-експерта вчитель викладає текстовий матеріал, демонструє відеоряд, відповідає на запитання учасників, відстежує результати процесу і т.д. У ролі організатора-фасилітатора він налагоджує взаємодію учнів з соціальним та фізичним оточенням (розбиває на підгрупи, спонукає їх самостійно збирати дані, координує виконання завдань, підготовку міні-презентацій і т.д.). У ролі консультанта вчитель звертається до професійного досвіду учнів, допомагає шукати рішення вже поставлених завдань, самостійно ставити нові і т.д.

Висновки

Нові технології навчання на основі інформаційних і комунікаційних технологій дозволяють інтенсифікувати освітній процес, збільшити швидкість сприйняття, розуміння та глибину засвоєння величезних масивів знань. Сучасні комп’ютерні технології дають учителю нові можливості, дозволяючи разом з учнем отримувати задоволення від захопливого процесу пізнання. Таке заняття викликає в дітей емоційний підйом. Навіть учні, які мають невисокий рівень знань, охоче працюють із комп’ютером. А коли внести в урок «цікавинку», тобто активізувати учнів до навчання, пробудити інтерес – то і результат буде якіснішим.

Категорія: Мої статті | Додав: dayneka82 (26.02.2020)
Переглядів: 77 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту